Šaltinių žaidimas
Gera prisiminti, kai pasibaigus karantinui Valstybinės saugomų teritorių tarnybos svetainėje pasirodė šis kvietimas:
Šylant orams ir lengvėjant karantino sąlygoms, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM kviečia aplankyti 10 įspūdingiausių saugomų šaltinių. Mūsų kraštas apdovanotas gausiais požeminio vandens ištekliais – vien šaltinių skaičiuojama daugiau kaip 200. Iš jų Valstybės saugomais gamtos paveldo objektais paskelbti 43 šaltiniai.
Ar pagalvojote, kodėl vienoje ar kitoje vietoje prasiveržia šaltinis, kad šaltinis dažnai duoda pradžią upei? Požeminio vandens gyslos sunkiasi per ledynmečiu suformuotus tarpmoreninius žemės sluoksnius kirsdamos kalvas, slėnius, ežero duburius, raguvas ties kuriomis ištrykšta į žemės paviršių ir tampa šaltiniais.
Saugomi šaltiniai išsibarstę po visą mūsų kraštą, tad bus įdomu pakeliauti ir susipažinti su gamtos paveldo objektais – Ūlos akimi Dzūkijos nacionaliniame parke, Svilės šaltiniais Kurtuvėnų regioniniame parke, Lino verdene Sirvėtos regioniniame parke ir kitais įspūdingais šaltiniais.
Šaltiniai įspūdingi ne tik formomis, gyliais, vandens debetu, bet skiriasi ir skonio savybėmis.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM ragina keliauti ir pamatyti 10 įspūdingiausių saugomų šaltinių. Žygeiviai turėtų antroje pavasario pusėje aplankyti 10 šaltinių, nusifotografuoti šalia jų ir iki birželio 1 d. d. atsiųsti nuotraukas Nacionaliniam saugomų teritorijų lankytojų centrui (el. paštu [email protected]). Nuotraukų dydis turėtų būti iki 1 Mg. Tie, kas aplankys visus 10 saugomų šaltinių, gaus dovanų – knygą apie Lietuvos saugomas teritorijas.
Saugomų teritorijų specialistai prašo, lankantis prie šaltinių, elgtis atsakingai – nemėtyti į verdenes smulkių daiktų, nematuoti lazda jų gylio, nedrumsti vandens. Tačiau kviečia paragauti unikalaus šaltinio vandens skonio, pasigrožėti kunkuliuojančių ir pavasarį prabudusių šaltinių grožiu, vandens garsais.
Kviečiame keliauti ir pažinti unikalią Lietuvos gamtą, saugomas teritorijas ir saugomus gamtos paveldo objektus.
Apsispręsti netruko ilgai, tuoj susibūrė ir komanda. Tačiau 10 šaltinių padalinus į tris keliones (Dzūkija, Aukštaitija, Žemaitija), ne visoms teko vienodas lankomų objektų krūvis, ne vienodas buvo ir maršruto ilgis. Todėl greitai sumąstėme, kad reikia prijungti ir kitus lankytinus objektus. Šį kartą tvenkinuke ne tik vanduo – šaltiniai – bet ir tai ką pavyko pamatyti pakeliui: pažintiniai takai, akmenys, medžiai, piliakalniai, architektūra, kulinariniai šedevrai kelionei praturtinti… Šiems žygiams buvo sugalvotas ir kodinis pavadinimas „Sidabrinė ekspedicija” (pagal automobilių, kuriais keliavome, spalvą).
Taigi, apie viską išsamiai ir nuosekliai:
- Dzūkų šalciniai – gegužės 1 diena. Ūlos akis ir Skroblaus versmės.
- Žemaiteja šaltinė – gegužės 8 diena. Svilės šaltiniai, Šmitros versmė, Lopaičių šaltinis.
- Aukštaitijos šaltiniai – gegužės 15 diena. Lino verdenės šaltinis, Rudoji versmelė, Šveicarkos šaltinis, Žalsvasis šaltinis, Karalienės liūnas.
Jogaila Mackevičius