Viktorijos sėja. Pirmieji bandymai (3) Dekapitacija

Viktorijų sėklos panašios į vyšnių kauliukus, tik kiek mažesnės. Jei atidžiau į jas pažvelgtumėm, pamatytumėm, kad sėkla turi nedidelį apskritą dangtelį, kurio skersmuo apie 1 mm.

Viršuje matosi tamsesnis apskritimas. Tai -sėklos dangtelis.

Gamtoje sėkla sudygsta nukritus šiam dangteliui, kai pro skylutę išlenda pirminis daigelis. Turint keletą sėklų, net ir patalpinus jas į tinkamas sąlygas, dangteliai gali nukristi labai nevienodai, skirtumas gali sudaryti keletą mėnesių. O tiek laiko mes neturim. Todėl reikia sėklas „pažadinti” (panašiai kaip ir lotosų atveju – pažeisti sėklos luobelės vientisumą). Ši nesudėtinga „mikrochirurginė” operacija vadinama dekapitacija. 

dekapitãcija [de… + lot. caput (kilm. capitis) — galva]:
1. med. vaisiaus galvutės nupjovimo operacija;
2. bot. augalo stiebo, diegamakštės arba šaknies viršūnėlės nupjovimas.
                                                                                                                                zodziai.lt

Tam, kad atlikti šią operaciją, reikia gero apšvietimo ir labai įrankio labai smailu galu. Tiktų didesnė adata, mikrochirurginis pincetas, stomatologo drenas. Viena ranka stipriai suimame sėklą. Nebijokit, sėklos luobelė tvirta – ją sunku sutraiškyti, todėl suimti reikia stabiliai, kad sėkla nejudėtų, o mes netyčia nepažestumėme gilesnių jos audinių. Kita ranka atsargiai stengiamės užkabinti sėklos dangtelį ir jį pakelti. Dažniausiai dangtelis atsiskiria lengvai. Svarbu netyčia neįsmeigti aštraus įrankio į sėklos vidų, todėl dirbti reikia atsargiai, nes šlapios sėklos labai slidžios. 

Smailu įrankiu sėklos dangtelis „iškabinamas”, nepažeidžiant gilesnių sėklos audinių

Pro atsivėrusią skylutę matosi šviesesni vidiniai sėklos audiniai. Netrukus čia pasirodys pirminis daigelis

Toliau viskas paprasta: dekapituotos sėklos panardinamos į vandenį ir išdėstomos akvariumo dugne taip, kad atstumai tarp jų būtų kuo didesni. Kaip jau minėjau – viktorijos nemėgsta artimos draugijos. Pirmosiomis savaitėmis dygstančioms sėkloms nereikia jokio substrato.

Per daug arti atsidūrusios sėklos veikia viena kitą. Dažniausiai dygsta tik stipriausioji

Viktorijų sėklos turi nemažai maistingų medžiagų, todėl neatsargiai pašalinus dangtelį ir pažeidus vidinius audinius netrunka įsimesti pelėsis. Tokios sėklos paprastai supūną, todėl jas galima iškart pašalinti iš akvariumo kaip infekcijos šaltinį. Nors kai kurie augintojai rekomenduoja jas praplauti po šiltu tekančiu vandeniu ir dar leisti pabandyti sudygti.

Pelėsis, pradėjęs augt ties sėklos angele, labai greitai apgaubia visą sėklą

Tinkamomis sąlygomis maždaug po savaitės pasirodo pirmieji daigai.

Pirmasis augintojo džiaugsmas – maždaug po savaitės

Sėklaskiltės lieka viduje, o pro angelę išlenda pirminis daigelis, kuris diferencijuojasi į šaknis ir lapus. Kol nepasirodys trečiasis lapelis, sėklos gali augti be substrato – jaunam augalui užteks sėkloje esančių maisto medžiagų. O tolimesnė sėjinukų priežiūrą – jau ketvirtojoje dalyje

Jogaila Mackevičius