Viktorijos sėja. Pirmieji bandymai (3) Dekapitacija
Viktorijų sėklos panašios į vyšnių kauliukus, tik kiek mažesnės. Jei atidžiau į jas pažvelgtumėm, pamatytumėm, kad sėkla turi nedidelį apskritą dangtelį, kurio skersmuo apie 1 mm.
Gamtoje sėkla sudygsta nukritus šiam dangteliui, kai pro skylutę išlenda pirminis daigelis. Turint keletą sėklų, net ir patalpinus jas į tinkamas sąlygas, dangteliai gali nukristi labai nevienodai, skirtumas gali sudaryti keletą mėnesių. O tiek laiko mes neturim. Todėl reikia sėklas „pažadinti” (panašiai kaip ir lotosų atveju – pažeisti sėklos luobelės vientisumą). Ši nesudėtinga „mikrochirurginė” operacija vadinama dekapitacija.
dekapitãcija [de… + lot. caput (kilm. capitis) — galva]:
1. med. vaisiaus galvutės nupjovimo operacija;
2. bot. augalo stiebo, diegamakštės arba šaknies viršūnėlės nupjovimas.
zodziai.lt
Tam, kad atlikti šią operaciją, reikia gero apšvietimo ir labai įrankio labai smailu galu. Tiktų didesnė adata, mikrochirurginis pincetas, stomatologo drenas. Viena ranka stipriai suimame sėklą. Nebijokit, sėklos luobelė tvirta – ją sunku sutraiškyti, todėl suimti reikia stabiliai, kad sėkla nejudėtų, o mes netyčia nepažestumėme gilesnių jos audinių. Kita ranka atsargiai stengiamės užkabinti sėklos dangtelį ir jį pakelti. Dažniausiai dangtelis atsiskiria lengvai. Svarbu netyčia neįsmeigti aštraus įrankio į sėklos vidų, todėl dirbti reikia atsargiai, nes šlapios sėklos labai slidžios.
Toliau viskas paprasta: dekapituotos sėklos panardinamos į vandenį ir išdėstomos akvariumo dugne taip, kad atstumai tarp jų būtų kuo didesni. Kaip jau minėjau – viktorijos nemėgsta artimos draugijos. Pirmosiomis savaitėmis dygstančioms sėkloms nereikia jokio substrato.
Viktorijų sėklos turi nemažai maistingų medžiagų, todėl neatsargiai pašalinus dangtelį ir pažeidus vidinius audinius netrunka įsimesti pelėsis. Tokios sėklos paprastai supūną, todėl jas galima iškart pašalinti iš akvariumo kaip infekcijos šaltinį. Nors kai kurie augintojai rekomenduoja jas praplauti po šiltu tekančiu vandeniu ir dar leisti pabandyti sudygti.
Tinkamomis sąlygomis maždaug po savaitės pasirodo pirmieji daigai.
Sėklaskiltės lieka viduje, o pro angelę išlenda pirminis daigelis, kuris diferencijuojasi į šaknis ir lapus. Kol nepasirodys trečiasis lapelis, sėklos gali augti be substrato – jaunam augalui užteks sėkloje esančių maisto medžiagų. O tolimesnė sėjinukų priežiūrą – jau ketvirtojoje dalyje…
Jogaila Mackevičius