Vandens aeravimas. Orapūtė

Jau keletą metų iš eilės kūdroje rudeniop keisti reiškiniai. Ima gaišti žuvys. Būtent tada, kai saulė ima vidurdienį vis mažiau pakilti virš netoliese esančio miškelio ir kūdra gauna mažiau šviesos. Greičiausiai, tai susiję su vandens biocheminių parametrų kitimu.

Krisdavo didelės žuvys, mažiukai sugebėdavo prisitaikyti ir net gi peržiemoti. Taigi, ilgainiui labai pabosta įžuvinti tvenkinį kas du metus. Mailius užauga, peržiemoja, kitais metais subręsta, išneršia, o rudeniop suaugėliai žūva.

Daugelio klaustų specialistų nuomone – kaltas vandens sąstingis ir perteklinė organika. Ką daryti? Reiktų vandeniui patiekt papildomai deguonies.

2011-ųjų rudenį taip ir sumąstėm. Perkam orapūtę. Nors 1,5 aro kūdrai užtektų ir 20W galingumo, tačiau kainos ir galingumo santykis nebuvo toks didelis, o ir įmonių konsultantai siūlė imti galingesnę (čia jei užsitęstų žiemos didieji šalčiai). Taigi, užsisakėm ir nusipirkom 40 W, Secoh SLL-40. Papildomai – 10 m plastikinės žarnos iš Senukų.

Viskas susimontuoja labai nesunkiai. Prie nardinamo žarnos galo pririšom senas santechniko reples. Prailgintuvas, dėžutė pakelianti orapūtę nuo žemės, „baleikutė”, apsauganti nuo lietaus ir sniego. Štai ir visa sistema. Pajungėm…

Orapūtė

Orapūtė

Orapūtė

Orapūtė

Užkunkuliavo kaip Vezuvijus per išsiveržimą. Ir jau po kelių dienų prie kūdros dingo „pelkutės kvapas”,  liovėsi jau prasidėjęs kasdienis žuvų gaišimas.

Orapūtė

Gal šiltos žiemos, o gal orapūtės poveikis skatino žieminį karosų „kolektyvizmą” – jie plaukiojo susimetę į būrį, neretai laikydavosi netoliese orapūtės.

OrapūtėPraėjo ne viena žiema, po orapūtės įrengimo žuvų kritimas nebuvo pastebėtas. Beje, ji pagelbsti ne tik žiemą, bet ir vasarą. Per vidurvasario karščius pučiamas oras neblogai ventiliuoja įšilusį kūdros vandenį jį aušindamas.