Nepritampantys – ‘Chromatella’ ir ‘Joe Tomocik’

Na, ir pabaigai, užbaigdamas savo šį daugiau nei mėnesį trunkantį pasakojimą apie vandens lelijų veisles, noriu užsiminti apie dvi paskutines, dėl kurių, kaip sakoma, „širdį skauda”. Tai ‘Joe Tomocik’ ir ‘Chromatella’.

Dėl ‘Chromatella’ nesu visai tikras, ar tai tikrai ta veislė, kurią nusipirkau. Daigas buvo labai mažas ir labai pradžioje nenorėjo gyventi, bet užsikabino ir per tris metus nežydėdamas suaugo į visai normalų kerą. Tačiau suaugęs kaip du vandens lašai ėmė panašėti į ‘Moorei’. Dėl ‘Morei’ autentiškumo konsultavausi, žinovai su didele tiesios tikimybe patikino, kad tai tikrai gali būti ta veislė. O štai ‘Chromatella’ lapai jiems sukėlė abejonių. Kadangi buvo pirkta iš to paties šaltinio, tai tikimybė netyčinio ar tyčinio sumaišymo vis gi yra. Na, pažiūrėsim šiemet (keras jau turėtų žydėti). Jei vis gi bus „ne ta”, reiks šiek tiek prasiravėt ir atlaisvint vietą kitai veislei.

Su ‘Joe Tomocik’ antrus metus gaunasi kažkoks nesusipratimas. Nors lapai auga lyg ir normaliai, keras ne menkutis, bet sukrauna viena ar kelis žiedus, kurie nesugeba išsiskleist. Šiek tiek pabūna prasiskleidęs kelias dienas ir panyra po vandeniu.

'Joe Timocik'

‘Joe Tomocik’

Ir tas tikrai keista, nes visam pasaulyje, jei paklaustumėt vandens lelijų augintojų, ką jie pirmiausia rekomenduotų, 9 iš 10 jums atsakytų – ‘Joe Tomocik’. Ši veislė išvesta iš Amerikoje augančios laukinės geltonos lelijos Nymphaea mexicana, kuri yra itin visli, atspari nepalankioms sąlygoms, gausiai žydinti. Tik laukinukės žiedas gal kiek blyškesnių spalvų, nors ne mažesnis. Po visokeriopų kryžminimų ir atrankų J. Tomocik’ui (lelija pavadinta jos kūrėjo vardu) pavyko gauti ryškesnės žiedo spalvos ir atsparesnę šaltoms žiemoms veislę, kuri netruko paplisti visame pasaulyje. Beje, ši veislė gerai dauginasi ir sėklomis, todėl šiltesnėmis vasaromis yra pavojus, kad ji išplis po visą tvenkinį mažiau dekoratyviais savo palikuonimis, nukrypstančiais nuo motininio augalo standartų ar atsiradusiais susikryžminus su kitomis tame tvenkinyje augančiomis vandens lelijų veislėmis.

Na, bet kokia ji bebūtų atspari viskam rekomendacijose, man su šiuo augalu nepasisekė – kažkas su tuo kereliu ne taip…