Amarai

Turbūt niekam nėra malonu išvysti sužalotus ar kenkėjais apniktus savo augalus. Nors vandens lelijos ir nereikalauja didelės priežiūros, bet jos susiduria su keletu kenkėjų, kurie tikrai augalui ne į gerą.

Kadangi amarai yra vienas dažniausių soduose ir daržuose aptinkamų kenkėjų, nenustebkite, jei ant jūsų vandens lelijų apsigyvens šie maži nariuotakojai

Nors amarų Lietuvoje rūšinė įvairovė yra nemaža, amarai pasižymi gana ryškia mitybinė specializacija, t.y. minta tam tikros genties ar rūšies augalais. Todėl darau prielaidą, kad ant lelijų sutinkamas būtent (Rhopalosiphum nymphaeae).

Pavasarį šie amarai minta įvairiais (Prunus) genties augalų, pavyzdžiui, dygiosios slyvos, lapais. Bet vasaros pradžioje jie migruoja ant vandens augalų, tokių kaip vandens lelijos, plūdės, šiurpiai, papliauškos.

Amarai ant vandens lelijos lapo

Amarai ant vandens lelijos lapo

Nors tai tik 1,6 – 2,6 mm dydžio padarai, bet jų kolonijos pridaro didelės žalos. Visi amarai yra čiulpiantieji kenkėjai – burnos aparatas specialiai pritaikytas pradurti augalo lapo ar ūglio audinius ir siurbti karnienos sultis. Tose vietose, kur amarų kolonija maitinasi, lapai susiraukšlėja, susisuka. Taip pat dažnu atveju jų būna ir ant žiedų.

Amarais apniktas vandens lelijos žiedas

Amarais apniktas vandens lelijos žiedas

Šių vabzdžių kontrolė komplikuota, insekticidai neturėtų būti naudojami, nes jie yra toksiški žuvims ir  kitai tvenkinių faunai. Vienas iš pasiteisinančių priemonių, nupurkšti lapus ir kitas amarų susitelkimo vietas stipria vandens srove. Vandenyje amarus noriai renka smulkios žuvys.

Vilius Kairys