Kew botanikos sodo žydinčių vandens augalų kolekcijos

Vidurvasary teko lankytis Karališkajame Kew botanikos sode Londone. Tiesą pasakius, šios kelionės tikslas ir buvo būtent pamatyti gyvai anksčiau tik paveikslėliuose regėtą Amazonės vandens leliją – Viktoriją. Nusivilti neteko, nes būtent Kew augina abi jos rūšis Victoria amazonica ir Victoria crusiana.

Neįgudusiai akiai šios rūšys nelabai kuo skiriasi, gal V. crusiana „bruožai” kiek griežtesni, bet jei kas sukeistų etiketes, atskirti tikrai negalėčiau.

Kiekvienai jų yra skirtas atskiras „asmeninis” baseinas, o aplinkui – tropinių vandens lelijų ir lotosų kolekcijos. V. amazonica puikuojasi atsirame vandens augalų namelyje, t.y. nedidelėje tik šiems augalams skirtoje oranžerijoje, kurią visą užima vienas didelis vandens baseinas, aplink kurį įrengtas takas lankytojams.

V. crusiana auga modernioje Princesės Dianos oranžerijoje, taip pat apsupta dydžiu (bet ne grožiu) negalinčių konkuruoti tropinių vandens lelijų, šalia vandens salotų „pievos”.

Abi šios gigantiškos „vandens lelijos” mano apsilankymo metu buvo sukrovusios žiedinius pumpurus. Deja, patį žydėjimą vargu ar pavyktų pamatyti – šie įspūdingi augalai žydi naktį. Ir žiedus skleidžia tik dvi naktis. Vakare pražysta, ryte užsiveria. Ir taip pakartoja dar vieną naktį. Po to žiedas ima brandinti sėklas.

Karališkasis Kew botanikos sodas yra surinkęs ne tik tropinių vandens lelijų kolekciją, bet ir vidutinių  platumų. Būtent tokios auginamos ir mūsų krašte. Ši kolekcija – kruopščiai etiketuota ir puoselėjama atvirame nemažame baseine. O kai kurios – ir atskiruose baseinėliuose visame botanikos sode.

Taip pat yra ir laisvai augančių vandens lelijų tvenkinys – apžėlęs, tamsus, bet pasipuošęs nuostabiais žiedais.

Pasižvalgyti tikrai yra į ką!