Pistia stratiotes. Salotinė pistija

Pasodinus į vandens talpą stambiažiedžių vandens augalų, dažnas susiduria su vandens kokybės problema, kai pats vanduo tampa neskaidrus, o jo paviršių uždengia bakterinė plėvelė. Taip atsitinka todėl, kad kol augalas dar neįsitvirtinęs, iš substrato atsipalaiduoja nemažai maisto medžiagų, kurios laisvai pasiskirsto vandenyje. Šias medžiagas panaudoja bakterijos, dumbliai, melsvabakterės, grybai. Pastarieji ir sumažina vandens estetinę išvaizdą. Vandens keitimas nepadės. Kažkam reikia šias medžiagas surinkti.

Į pagalbą gali ateit augalai. Apie vieną tokį augalą jau kalbėjome, tai – vandens hiacintas. Dabar norėčiau pristatyti kitą, ne mažiau egzotinį – salotinę pistiją (Pistia stratiotes).

Tai aroidinių (Araceae) šeimos augalas, pelkiniio žinginio, kalijos, ajero giminaitis. Pistijos gentyje tėra vienintelė rūšis – salotinė pistija. Ji dar vadinama vandens kopūstu ar vandens salota. Pirmą kartą atrasta Nile prie Viktorijos ežero, ilgainiui žmogaus išplatinta po visą pasaulį (dar viena iš žmonijos klaidų). Dabar laisvai auga visame pasaulyje tropinėse klimato zonose, labai dažnai auginama dirbtiniuose vandens telkiniuose, oranžerijose. 

Augalas turi plaukiojančią lapų srotelę ir kuokštines panirusias laisvai plūduriuojančias šaknis. 

Vegetatyviškai dauginasi labai sparčiai, todėl sunaudoja daug maisto medžiagų, ypač azoto. Todėl pistija – gera pagalbininkė gerinant vandens kokybę ir mažinant jame maisto medžiagų kiekį. 

Kai jūsų pagrindinis baseinėlio augalas (vandens lelija, lotosas, viktorija ar koks kitas) įsitvirtins, jis pats sunaudos visas prieinamas maisto medžiagas (ir dar „paprašys” jūsų ją patręšti papildomai). Pistijos tada, pajutusios maisto medžiagų stygių, pradeda žydėti. Teoriškai, suprastėjus sąlygoms, sėklomis jos gali greičiau paplisti ir rasti naujas augimvietes, kuriose daugiau maisto medžiagų. 

Šių augalų žiedai tikrai nenustebins dydžiu. Tai – centimetro nesiekiantis mažas kalijos žiedą primenantis žiedukas, išsiskleidžiantis prie skrotelės centro. Bet ir šių augalų tikslas kultūroje ne stebinti žiedais, o padėti išlaikyti vandens pusiausvyrą, lapų žaluma pagyvinti vandens telkinio vaizdą, užpildyti tuščias erdves. 

Jogaila Mackevičius