Violetinės vandens lelijos

Maždaug prieš  penkis – šešis metus, pradėjęs domėtis vandens augalais, internete pamačiau lelijų hibridus violetiniais, mėlynais žiedais kurie gali ištverti ir šaltesnio klimato sąlygas. Tuo metu tai buvo ganėtinai didelė naujiena, kuri ir kainavo nemažus pinigus. Reikėjo palaukti keletą metų kol atsirado galimybė įsigyti šių augalų ir man (nors kainos kandžiojasi dar ir dabar).

Tarp vidutinio klimato vandens lelijų nėra nei vienos rūšies ar veislės, kuri būtų mėlyno ar violetinio atspalvio. Išimtis – ISG hibridai (tarpgentiniai šalčiui atsparių ir tropinių lelijų hibridai).

Dauguma žmonių klausia apie jų žiemojimą. Prieš įsigyjant daug bendravau su kolegomis ne tik iš vakarų Europos, bet ir Rusijos (Maskva), kurios klimatas mums artimiausias.

Pirmoji įsigyta veislė buvo ‘Siam Purple 1’. Jau dvi žiemas vienas augalas puikiai žiemoja kūdroje su kitomis lelijomis. O kitą auginu dideliame puode, kurį žiemą įnešu į rūsį. Nors su rūsyje žiemojančia lelija netyčia padariau eksperimentą: pavasarį pamiršau išnešti iš rūsio, ji ten išbuvo beveik penkis mėnesius. Išnešus į šviesą, lelija pradėjo sparčiai augti.

'Siam Purple 1'

‘Siam Purple 1’. Edvino Misiukevičiaus nuotrauka 

Vandens lelijos šalčio nebijo, didesniame gylyje  žiema temperatūra išlieka pastovi. Svarbu kad šaknys neįsaltų į ledą. Ypač šiems hibridams svarbus tamsaus laikotarpio (žiemos) ilgumas. Kuo trumpesnė žiema, tuo geriau. Bet dėl rezultatų, gautų mano eksperimento dėka, galiu teigti, kad šita veislė tinkama auginti ir mūsų sąlygomis, kai žiemos laikotarpis gerokai užtrunka.

Antroji violetiniais žiedais žydinti veislė, apsigyvenusi mano kūdroje – ‘Purple Fantasy’.

'Purple Fantasy'

‘Purple Fantasy’

‘Purple Fantasy’ – vidutinio dydžio vandens lelija. Žiedas nėra labai didelis, bet intensyvi violetinė žiedų spalva ją daro išskirtine ir pastebima tarp visų kitų. Vieną žiemą peržiemojęs kūdroje, augalas žydėjo visą vasarą ganėtinai gausiai.

'Purple Fantasy'

‘Purple Fantasy’

Vilius Kairys