Baltos vandens lelijos

Nuo pirmųjų bandymų kada buvo pradėti vandens lelijų selekcijos darbai, praėjo daugiau nei šimtmetis.
Vienas selekcijos pradininkų Europoje, galbūt ir pasaulyje, buvo Joseph Bory Latour-Marliac. Latour Marliac ūkis veiklą pradėjo 1875 metais.

Mano kolekcijoje auga ne viena šio selekcininko lelija. Viena seniausių veislių ‘Marleacia albida’ – 1880 metų selekcijos. Savo išvaizda ji labai primena ir pas mus gamtoje augančia Nymphaea alba. Tai vidutinio dydžio lelija baltais žiedais. 

'Marleacia albida'

‘Marleacia albida’

Po 34 metų darbo (1914) buvo išvesta veislė, kuri turi daug daugiau žiedlapių nei įprastos lelijos – ‘Gonnere’. Jos žiedlapių skaičius gali siekti ir septyniasdešimt. Nors įprastai lelijos turi nuo 20 iki 30  žiedlapių. Žiedas apvalios formos, vidutinio dydžio.

‘Gonnere’

Asmeniškai nesu mažųjų vandens lelijų veislių gerbėjas. Bet jau senai pas mane auga selekcininko Robert Kirk Strawn (JAV) lelija ‘Walter Pagels’. Tai maža vandens lelijų veislė, tinkanti nedideliems baseinams. Žiedai balti, vos 6 centimetrų dydžio. Augalas kompaktiškas. 

'Walter Pagels'

‘Walter Pagels’

‘White 1000 patels’ –  pati įspūdingausia balta lelija kolekcijoje. Tai ganėtinai didelė veislė. Žiedai balti, pilnaviduriai, vidurys ryškiai geltonas. Žiedo dydis iki 14 centimetrų. 1962 metais ją sukūrė Perry D. Slocum (JAV).

'White 1000 petals'

‘White 1000 petals’

Tai – tik keletas baltų vandns lelijų veislių. Pasaulyje yra ne viena baltos spalvos lelija, ir kasmet yra sukuriama naujų. Visų jų visų žiedlapių spalva balta, bet tai nereiškia, kad jos vienodos. Kiekviena veislė yra unikali ir turinti savo istoriją.

Vilius Kairys