Baltoji Nilo lelija – Nymphaea lotus

nymphaea_lotus1xmatt

1 pav. Nymphaea lotus vandens lelija. Singapūro botanikos sodas

Nymphaea lotus, baltasis Egipto lotosas [2], tigrinis lotosas, baltasis lotosas, baltoji Egipto lelija – žiedinis augalas, priklausantis Nymphaeaceae šeimai.

Sistematinė padėtis 

Augalų karalystė, skyrius Magnolijūnai, eilė Nympheales, šeima Nympheaceae, gentis Nymphaea, rūšis Nymphaea lotus. Binominis pavadinimasNymphaea lotus L. Sinonimas – Nymphaea dentata Schumach [1]

Paplitimas

Rūšis auga daugelyje Rytų Afrikos ir Pietryčių Azijos regionų. Nymphaea lotus f. thermalis yra endeminė forma, sutinkama šiltuose Peţa upės Transilvanijoje (Rumunija) vandenyse.

Auginimas

Pirmą kartą ši rūšis įvesta į kultūrą 1802 metais Loddiges medelyne. Eduard Ortgies sukryžmino Nymphaea lotus (N. dentata) su Nymphaea pubescens (N. rubra), taip sukurdamas pirmąjį vandens lelijų hibridą. Jo iliustracija yra leidinyje Flore des serres 8 t. 775, 776, pavadinta Nymphaea ortgiesiano-rubra. Dabar tai – populiarus dekoratyvinis augalas Venesueloje.

Rūšies aprašymas

Šios rūšies vandens lelijos turi dvejopus lapus: panirusius po vandeniu ir plūduriuojančius vandens paviršiuje.

Tai – daugiametis augalas, išaugantis iki 45 cm aukščio. Dažniausiai žydi baltais žiedais, kartais jie gali turėti rausvą atspalvį. 

Keletas šio augalo piešinių:

.

Ekologija

Utricularia stellaris around a leaf of Nymphaea lotus, Burkina Faso

2 pav. Utricularia stellaris tarp Nymphaea lotus lapų, Burkina Faso

Auga įvairiuose vandens telkiniuose, mėgsta švarų, šiltą, stovintį ir šiek tiek rūgštoką vandenį. Dažnai sutinkama kartu su kitais vandens augalais, tokiais kaip Utricularia stellaris.

Panaudojimas

Akvariuminis augalas

Dažnai auginama gėlavandeniuose akvariumuose. Dekoratyviniuose vandens telkiniuose, šiltnamiuose auginama kaip dekoratyvinis augalas dėl savo žiedų, kurie retai kada pasirodo akvariumuose. Akvariumininkai labiau mėgsta panirusius šios vandens lelijos lapus. Raudonlapėms formoms, norint išgauti tikrą, ryškų jų lapų atspalvį, reikia labai ryškios šviesos. Lapų spalvinis dėmėtumas taip pat pasireiškia tik esant labai ryškiam apšvietimui.

nymphaea-lotus-is-often-used-as-an-aquarium-plant

3 pav. Akvariumuose neretai sutinkama N. lotus

4 pav. Visu grožiu dėmėti lapai atsiskleidžia tik esant ryškiam apšvietimui

Simbolis

Senovėje šią leliją garbino, ypač senovės Egipte. Čia ji buvo laikoma kūrybiškumo simboliu. Senovės Graikijoje šis augalas simbolizavo nekaltybę ir drovumą. Egipto vandens lelija buvo nacionalinė gėlė Egipte. Ji vaizduojama daugelyje Tailando provincijų antspaudų. Taip pat ji yra Koptų vėliavos elementas.

Maistas

Kai kuriose Afrikos dalyse šakniastiebiai ir gumbai naudojami dėl krakmolo, kurio yra virtose, keptose ar sutrintose į miltelius šiose augalo dalyse. Jauni vaisiai kartais dedami į salotas. Taip pat sėklos maišomos į miltus. 

Indijoje sėklos ir gumbai naudojami kaip pigus maistas bado metu [3]. 

Baltasis lotosas senovės Egipto kultūroje

white-lotus-decorations-frieze-at-a-palace-in-amarna-1352-1336-bc

5 pav. Dekoracija iš baltųjų lelijų. Freska Amarna rūmuose (1352-1336 m.pr.m.e)

Senovės egiptiečiai augino baltuosius Nilo lotosus tvenkinukuose ir pelkėse. 

Jos žiedas randamas senovės Egipto dekoracijose. Egiptiečiai tikėjo, kad baltojo lotoso žiedas suteikia jiems stiprybės ir jėgos. Augalo liekanų buvo rasta Ramzio II kapavietėje. Piešiniai egiptiečių kapavietėse, datuojami 1500 m.pr.m.e, pateikia įrodymų apie ankstyvąją dekoratyvinę sodininkystę . Juose vaizduojami vandens telkiniai su lotosais, apsupti simetriškų akacijų ir palmių eilių. Egipto mitologijoje Horas buvo vaizduojamas kaip nuogas berniukas, sėdintis ant lotoso su savo motina. Gimstant kūdikiui, moterys dažnai turėdavo amuletus, kuriuose kaip varlė, sėdinti ant lotoso žiedo, buvo vaizduojama deivė Heket.

Egypto skaičiuose lotoso simbolis reiškė 1000. Susijęs hieroglifas atrodo taip:

hiero_m12

Senovės egiptiečiai taip pat mokėjo išskirti iš šios vandens lelijos kvapniąsias medžiagas. Jos žiedai taip pat buvo naudojami laidojimo girliandose, šventose aukose. Jais puošdavosi moterys.

Baltasis Nilo lotosas yra kandidatas į Lotofagų valgytų augalų sąrašą Homero Odisėjoje.

Poveikis sveikatai

Nepaisant to, kad turi alkaloido kvinolizidino, nufarino ir susijusių junginių, kad buvo aprašyta kaip nuodingas, intoksikuojantis augalas, baltoji Nilo lelija buvo naudojama maistui nuo pat Antikos laikų. Alkaloidai pasireiškia daugiau kaip psichotropinis afrodiziakas, be to, toks poveikis dar daugiau būdingas  melsvajam Nilo lotosui – Nymphaea caerulea.

Chemija

Chloroformo, etilo acetato, n-butanolio lapų ekstraktai rodo, kad šiuose augaluose gausu fenolio junginių (flavanoidų, kumarinų, taninų), sterolių ir alkaloidų [4].

Kiti junginiai: miricitrinasmiricetin 3-(6”-p-kumarogliukozidas), miricetin-3′-O-(6″-p-kumaril)gliukozidas ir du epimeriniai makrocikliniai junginiai, nimfolidai A and B [5], miricetin-3-O-ramnozidas ir penta-O-galoil-beta-D-gliukozė [6].

Susijusios rūšys

Išorinės nuorodos

Literatūra

  1. John H. Wiersema. „Nymphaea dentata information from NPGS/GRIN”. Ars-grin.gov2013-11-24.
  2. Nymphaea lotus. Natural Resources Conservation Service PLANTS Database. USDA. 2015-06-20.
  3. F.R. Irvine & R.S. Trickett (1953). „Waterlilies as Food”. Kew Bulletin. 8 (3): 363–370. doi:10.2307/4115519. JSTOR 4115519.
  4. Kabran Guy Roger, Ambeu N’ta Christelle, Mamyrbékova-Békro Janat Akhanovna, Békro Yves-Alain (2011). „CCM D’extraits Selectifs de 10 Plantes Utilisees Dans le Traitement Traditionnel du Cancer du Sein en Côte d’Ivoire” (PDF). European Journal of Scientific Research (prancūzų kalba). 63 (4): 592–603.
  5. Elegami, AA; Bates, C; Gray, AI; MacKay, SP; Skellern, GG; Waigh, RD (2003). „Two very unusual macrocyclic flavonoids from the water lily Nymphaea lotus”. Phytochemistry. 63 (6): 727–31. doi:10.1016/S0031-9422(03)00238-3. PMID 12842147.
  6. Nymphaea lotus knapsack_jsp

Straipsnis iš Wikipedijos, laisvosios enciklopedijoscc

Iliustracijų autoriai: Matthew Hine (1 pav.), Marco Schmidt (2 pav.), Aaron Walden (3 pav.), Pinpin (4 pav.), Keith Schengili-Roberts5 pav. )

Vertė J. Mackevičius