Medžiagų „akumuliatoriai”. Vandens jacintas

Vienas iš galimų tvenkinio vandens „gryninimo” būdų – augalų, kuriems reikia daug maisto medžiagų auginimas ir šių augalų palaipsnis šalinimas. Tam tinka meldai, ajerai, o ir tos pačios vandens lelijos savo šakniastiebiuose akumuliuoja nemažą maisto medžiagų kiekį, tai jų sumažindamos vandenyje.

Pabandžiau tokiam akumuliavimui panaudoti ir egzotiškesnį augalą. Iš šiltųjų kraštų kilusį vandens jacintą – Eichornia crassipes. Šis augalas dažnai auginamas oranžerijų baseinėliuose, bandoma jį auginti ir akvariumuose. Egzotiškai atrodo lapai su tarsi plūdurais virtusiais, turinčiais orinių kamerų išsipūtusiais lapkočiais. Gražiai šis augalas ir žydi, žiedai panašūs į jacintų, kvepiantys. Tačiau mūsų klimato sąlygomis jį pražydinti galima nebent šiltnamyje, trąšiame vandenyje, esant daug saulės ir šilumos (apie +30ºC).

Tvenkinyje šis augalas elgiasi kiek kitaip. Prisimenu, 2010 metais, praėjus šalnų pavojui, gegužės pabaigoje įleidau į tvenkinį plūduriuoti du vandens jacintus.

Tik ką nupirkti jie turėjo sodrius žalius lapus, ilgokus lapkočius, pailgas jų orines kameras. Įleisti laisvai plūduriavo vandenyje, vėjo priplakami tai prie vieno, tai prie kito kranto.

Po jais patikdavo slapstytis ir žuvims.

Tačiau ilgainiui lapai ėmė smulkėti, sutrumpėjo jų lapkočiai, oro kameros tapo vos ne apvalios, sumažėjo lapo lakšto plotas, pats kerelis darėsi kompaktiškesnis. Vandens jacintai ėmė leisti atžalas.

Neaišku, ar tai įtakojo vis gi azoto stygius, ar šaltas vanduo ir oras (ypač naktį), bet kuo toliau, tuo naujai iš atžalų išaugę augalai darėsi smulkesni.

Vandens jacintų sąžalynai panašėjo į nedideles plūduriuojančias salas. Gaila, nepavyko atrasti nuotraukų vasaros pabaigoje, prieš pat ištraukiant šiuos augalus iš tvenkinio. Tačiau įleidęs du nedidukus augaliukus, rudeniop prižvejojau du karučius vandens jacintų. Kadangi jokių planų juos dauginti, realizuoti ar laikyti per žiemą nebuvo, o peržiemoti tvenkinyje jie vis tiek nebūtų peržiemoję (šie augalai atmiršta dar pliusinėje temperatūroje), tai visa ši azoto sankaupa iškeliavo į kompostą.

Norint turėti žydinčių jacintų, matyt, reiktų juos auginti šiltnamyje ar oranžerijoje, didesnėse vandens talpose, dumblingame vandenyje ir tręšti mikro ir makro trąšomis, šalinti šonines atžalas. Lauko sąlygomis jie tiesiog pasidaugina vegetatyviškai.

Daugiau nuotraukų