Lepomis gibbosus. Paprastasis saulešeris

Lietuva tikrai pakankami turtinga gyvūnų ir augalų įvairove. Tad nėra ko stebėtis, kad šalies ežeruose, upėse ir Kuršių mariose nuo seno sutinkamos 34 rūšys žuvų. Taip pat sutinkamos, savaime atkeliavusios arba žmogaus pagalba išplatintos 5 invazinės žuvų rūšis

Vasarą pas viena iš kolegų perkant žuvis, pamačiau naują žuvį, kuri man buvo nematyta. Kaip pardavėjas spėjo, kad tai gali būti Amerikoje gyvenanti žuvis, išvaizda panašūs į ešerius, bendriniu pavadinimu vadinama „bass„.

Parsivežus keletą žuvų ir paieškojus informacijos internete paaiškėjo, kad tai Paprastasis saulešeris (Lepomis gibbosus). Žuvis plačiai paplitusi JAV, Atlanto pakrantėse ir baseine, introdukuota į kitas Šiaurės Amerikos ir Kanados vietoves. Pirmą kartą į Europą įvežta 1877 metais. Nuo to laiko gana greitai labai didelėje Europos dalyje tapo invazine rūšimi.

Saulešerio paplitimas (Wikipedia) Nuotraukos licenzia CC 

Pažiūrėjus į saulešerio išvaizdą, tampa aišku kodėl jis greit išplito. Tai labai graži žuvis. Kūnas aukštas, alyviškai žalsvos spalvos su tamsiomis dėmėmis. Subrendusių žuvų pilvas tampa oranžinis, geltonas. Dėl savo išvaizdos ir nereiklumo gyvenimo sąlygomis ji greitai tapo populiari akvariumuose. Kadangi dėl jų dydžio akvariumas reikalingas nemažas, kaip ir dažnai pasitaiko, nusibodusios arba akvariumui per didelės žuvys tiesiog išleidžiamos į artimiausią telkinį.

Šios žuvys pakenčia žemą temperatūrą ir neršia ganėtinai žemoje temperatūroje (13-17°C). Išneršusi patelė pasitraukia iš nerštavietės, patinas saugo ikrus iki kol išsirita mailius. Tad yra galimybių, kad jos puikiai išgyventų ir veistųsi Lietuvoje.

Šiuo metu sparčiai gausėjant nuosavų vandens telkinių prie namų, nuolat pastebiu žmonių norą auginti vis įdomesnes ir neįprastas žuvis savose kūdrose. Parodžius saulešerio nuotraukas socialiniuose tinkluose, daugelis suskubo klausinėti, kur galima įsigyti šių žuvų. Paprastąjį saulešerį palyginčiau su visiems žvejams žinomu pūgžliu. Pūgžlys taip pat graži žuvis, bet visi puikiai žinome, kad iš jo jokios naudos tvenkinyje. Saulešeris užauga vos iki 30 centimetrų ilgio ir gali sverti kiek daugiau nei puse kilogramo, auga lėtai. Tad jo ūkinė vertė maža. Pas mane jie gyvens vandens lelijų baseine iš kurio jokiais būdais nepateks į aplinkinius vandens telkinius.

Bet kokia svetimšalė rūšis, atsiradus naujoje aplinkoje, sudaro konkurenciją vietinei florai ar faunai. Nereikėtų žavėtis nei miške sutiktu paprastuoju meškėnu, nei medyje pamatyta ryškiai žalia Kramerio papūga. Tad tikiuosi ir paprastasis saulešeris netaps šeštąja  rūšimi invazinių žuvų sąraše.        

Vilius Kairys